or


[08/19/06 - 12:00 AM]
Winners of the 2006 Primetime Creative Arts Emmy Awards Announced

[via press release from The Academy of Television Arts & Sciences]

Winners Of The 2006 Primetime Creative Arts Emmy Awards Announced

The Academy of Television Arts & Sciences (ATAS) tonight (Saturday, August 19, 2006) awarded the 2005-2006 Creative Arts Primetime Emmys for programs and individual achievements at the 58th Annual Emmy Awards presentation at the Shrine Auditorium in Los Angeles. Included among the presentations were Emmy Awards for the following previously announced categories: Outstanding Achievement in Animation, Outstanding Voice-Over Performance, Outstanding Costumes for a Variety or Music Program, Outstanding Interactive Television Programming, Outstanding Achievement in Engineering Development. Additionally, the Governors Award was presented to mtvU for its Sudan Campaign. ATAS Chairman & CEO Dick Askin participated in the awards ceremony assisted by a lineup of major television stars as presenters.

The awards, as tabulated by the independent accounting firm of Ernst & Young LLP, were distributed as follows:

Programs Individuals Total
HBO 2 15 17
ABC 1 9 10
NBC 1 7 8
CBS - 7 7
FOX 1 6 7
PBS 2 5 7
CARTOON NETWORK - 4 4
THE HISTORY CHANNEL 2 1 3
DISNEY 1 1 2
TNT - 2 2
A&E - 1 1
DISCOVERY CHANNEL 1 - 1
FX - 1 1
NICKELODEON - 1 1
SCI FI CHANNEL - 1 1
SHOWTIME - 1 1
TCM - 1 1
WB - 1 1

Emmys in 27 other categories will be presented at the 2006 Primetime Emmy Awards telecast on Sunday, August 27, 2006, 8:00 p.m. - conclusion, ET/PT over the NBC Television Network at the Shrine Auditorium.

A complete list of all awards presented tonight is attached. The final page of the attached list includes a recap of all programs with multiple awards.

For further information, see http://www.emmys.tv

OUTSTANDING CASTING FOR A DRAMA SERIES

LINDA LOWY JOHN BRACE

Grey�s Anatomy (ABC)

OUTSTANDING CASTING FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

DOREEN JONES, Casting Director

Elizabeth I (HBO)

OUTSTANDING CASTING FOR A COMEDY SERIES

DAVA WAITE PEASLEE, C.S.A., Casting Director

My Name Is Earl (NBC)

OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

CHRISTIAN CLEMENSON as Jerry �Hands� Espenson

Boston Legal (ABC)

OUTSTANDING ART DIRECTION FOR A VARIETY, MUSIC PROGRAM, OR SPECIAL (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

ROY CHRISTOPHER, Production Designer GREG RICHMAN, Art Director

78th Annual Academy Awards (ABC)

OUTSTANDING ART DIRECTION FOR A MULTI-CAMERA SERIES

STEPHAN OLSON, Production Designer RICHARD C. WALKER, SDSA, Set Decorator

How I Met Your Mother (CBS) Pilot

OUTSTANDING ART DIRECTION FOR A MINISERIES OR MOVIE (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

EVE STEWART, Production Designer LEON McCARTHY, Art Director SARAH WHITTLE, Set Decorator

Elizabeth I (HBO)

OUTSTANDING ART DIRECTION FOR A SINGLE-CAMERA SERIES

JOSEPH BENNETT, Production Designer DOMENICO SICA, Art Director CRISTINA ONORI, Set Decorator

Rome (HBO) Caesarion, Triumph, Kalends Of February

OUTSTANDING MULTI-CAMERA PICTURE EDITING FOR A SERIES

JOE BELLA, Editor

Two And A Half Men (CBS) That Special Tug

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A MINISERIES OR A MOVIE

BEVERLEY MILLS, Editor

Elizabeth I (HBO) Part 1

OUTSTANDING MAIN TITLE DESIGN

ALEN PETKOVIC, Producer/Creative Director JON TESCHNER, Art Director RENATO GRGIC, Creative Director KRISTIJAN PETROVIC, Creative Director

78th Annual Academy Awards (ABC)

OUTSTANDING ORIGINAL MAIN TITLE THEME MUSIC

EDWARD SHEARMUR

Masters Of Horror (SHOWTIME)

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A SERIES

MICHAEL LAWSHE, Supervising Sound Editor TIMOTHY CLEVELAND, Sound Effects Editor PAUL DILLER, Sound Effects Editor STUART CALDERON, Sound Effects Editor JASON OLIVER, Sound Effects Editor JESSICA DICKSON, Dialog Editor DAVID COWAN, ADR Editor CHRIS McGEARY, Music Editor CASEY CRABTREE, Foley Artist MICHAEL CRABTREE, Foley Artist

SMALLVILLE (WB) Arrival

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR NONFICTION PROGRAMMING (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

LILA YOMTOOB, Sound Editor

Baghdad ER (HBO)

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

HARRY SNODGRASS, Sound Supervisor/Effects Editor MARK LINDEN, Sound Editor TARA A. PAUL, Effects Editor DAVID A. SHARF, Dialog Editor GEOFF RAFFAN, Dialog Editor CARLOS RAMIREZ, ADR/Dialog Editor JOAN ROWE, Foley Artist CHRIS JULIAN, Foley Artist

Flight 93 (A&E)

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A VARIETY OR MUSIC SERIES OR SPECIAL OR ANIMATION (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

EDWARD J. GREENE, Audio Director TOM VICARI, Orchestra Mixer PATRICK BALTZELL, House P. A. ROBERT DOUGLASS, Supplemental Audio JAMIE SANTOS, Post Audio

78th Annual Academy Awards (ABC)

ELLIOT SCHEINER, Music Recorder and Mixer SUE PELINO, Post Production Audio Mixer

Eagles Farewell I Tour � Live From Melbourne (NBC)

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR NONFICTION PROGRAMMING (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

TOM FLEISCHMAN, Re-Recording Mixer

American Masters (PBS) Bob Dylan: No Direction Home

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

KENNY ORTEGA, Choreographer CHARLES KLAPOW, Choreographer BONNIE STORY, Choreographer

High School Musical (DISNEY)

OUTSTANDING MUSIC DIRECTION

PAUL GEMIGNANI, Musical Director and Conductor

South Pacific In Concert From Carnegie Hall (Great Performances) (PBS)

OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC AND LYRICS

GREG O�CONNOR, Music Composer JIM WISE, Lyricist

MADtv (FOX) Episode 1111 Song: A Wonderfully Normal Day

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

SEAN CALLERY, Composer

24 (FOX) 6:00 AM � 7:00 AM

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

GEOFF ZANELLI, Composer

Into The West (TNT)

OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

CLORIS LEACHMAN as Ida

Malcolm In The Middle (FOX)

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO FOR A SERIES

JOHN PRITCHETT, Technical Director BRIAN REASON, Camera Operator HECTOR RAMIREZ, Camera Operator DAVE LEVISOHN, Camera Operator JOHN REPCZYNSKI, Camera Operator DANNY BONILLA, Camera Operator EASTER XUA, Camera Operator DIANE BIEDERBECK, Camera Operator SUZANNE EBNER, Camera Operator JAMES KARIDAS, Camera Operator CHRIS GRAY, Video Control

Dancing With The Stars (ABC) Episode #204

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

ROBERT LaMACCHIA, Technical Director CODY ALEXANDER, Camera Operator DAN BEARD, Camera Operator JOE DEBONIS, Camera Operator KENNETH DECKER, Camera Operator ERIC A. EISENSTEIN, Camera Operator RICK FOX, JR., Camera Operator SAL GUARNA, Camera Operator MIKE HARVATH, Camera Operator TERRY HESTER, Camera Operator IGOR KLOBAS, Camera Operator RICHIE LEIBLE, JR., Camera Operator TORE LIVIA, Camera Operator JON MANTAK, Camera Operator CHRIS MATOTT, Camera Operator ROBERT MIKKELSON, Camera Operator BRIAN PHRANER, Camera Operator JOHN PINTO, Camera Operator MARC TIPPY, Camera Operator NICK UTLEY, Camera Operator JAMES WACHTER, Camera Operator HARRY WEISMAN, Camera Operator MIKE WIMBERLEY, Camera Operator KEN WOO, Camera Operator JOHN MURPHY, Camera Operator JERROLD HOCHMAN, Senior Video Control

The XX Olympic Winter Games � Opening Ceremony (NBC)

ENGINEERING PLAQUE TO QUAD-SPLIT (HARRY D. FLAGLE) (This award was previously announced.)

ENGINEERING PLAQUE TO VID-WAVE BOXX (BOXX COMMUNICATIONS, LLC.) (This award was previously announced.)

OUTSTANDING VARIETY, MUSIC OR COMEDY SPECIAL

THE XX OLYMPIC WINTER GAMES � OPENING CEREMONY (NBC)

Dick Ebersol, Executive Producer David Neal, Producer Molly Solomon, Producer

OUTSTANDING CHILDREN�S PROGRAM (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

HIGH SCHOOL MUSICAL (DISNEY)

Bill Borden, Executive Producer Barry Rosenbush, Executive Producer Don Schain, Producer

I HAVE TOURETTE�S BUT TOURETTE�S DOESN�T HAVE ME (HBO)

Sheila Nevins, Executive Producer Dolores Morris, Supervising Producer Ellen Goosenberg Kent, Producer

GOVERNORS AWARD

Presented to mtvU, MTV�s 24-hour college network, for the outlet�s Sudan Campaign.

OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

LESLIE JORDAN as Beverley Leslie

Will & Grace (NBC)

OUTSTANDING COSTUMES FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

MIKE O�NEILL, Costume Designer SAMANTHA HORN, Assistant Costume Designer

Elizabeth I (HBO) Part 2

OUTSTANDING COSTUMES FOR A SERIES

APRIL FERRY, Costume Designer AUGUSTO GRASSI, Costume Supervisor

Rome (HBO) Triumph

OUTSTANDING COSTUMES FOR A VARIETY OR MUSIC PROGRAM (Juried award: Possibility of one, more than one or no award). This is a juried award determined by a panel of judges from the Costumes peer group. Recommendation(s) from the jury are brought to the Board of Governors for ratification. This award was previously announced.

WENDY BENBROOK, Costume Designer WANDA LEAVEY, Costume Supervisor

MADtv (FOX) Episode #1109

ERIN LAREAU, Costume Designer

Benise: Nights of Fire! (PBS)

DANA CAMPBELL, Costume Designer RANDALL CHRISTENSEN, Costume Designer

Dancing With The Stars (ABC) Episode 208A

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA SOUND MIXING FOR A SERIES

CRAIG HUNTER, Re-Recording Mixer PETER R. KELSEY, Re-Recording Mixer CLARK KING, Production Sound Mixer WILLIAM BUTLER, Production Sound Mixer

Boston Legal (ABC) Finding Nimmo

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA SOUND MIXING FOR A MINISERIES OR A MOVIE

GEORGE TARRANT, Sound Mixer RICK ALEXANDER, Re-Recording Mixer RICHARD ROGERS, Re-Recording Mixer

Into The West (TNT) Dreams And Schemes

OUTSTANDING MULTI-CAMERA SOUND MIXING FOR A SERIES OR SPECIAL

EDWARD J. GREENE, Audio Mixer ANDREW STRAUBER, EFX Mixer

The West Wing (NBC) The Debate

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN INTERACTIVE TELEVISION (These awards were previously announced.)

Outstanding Achievement for Program Specific Enhanced or Interactive Television:

TiVO for seamlessly connecting consumers to the digital entertainment they want, where and when they want it.

Outstanding Achievement for Non-Program Specific Enhanced or Interactive Television for a Channel, Network or Service:

ABC.com�s full-episode streaming player leverages emerging technologies and digital platforms to allow viewers to screen episodes of ABC series online.

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR NONFICTION PROGRAMMING (SMALL TEAM ENTRIES � PRIMARILY SINGLE-CAMERA PRODUCTIONS)

JENNIFER P. HONN, Editor

Rome: Engineering An Empire (THE HISTORY CHANNEL)

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR NONFICTION PROGRAMMING (LARGE TEAM ENTRIES � PRIMARILY MULTI-CAMERA PRODUCTIONS)

MATT DEITRICH, Supervising Editor MICHAEL BOLANOWSKI, Editor EVAN FINN, Editor ERIC GOLDFARB, Editor JULIAN GOMEZ, Editor ANDY KOZAR, Editor PAUL NIELSEN, Editor

The Amazing Race (CBS) Here Comes The Bedouin!

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES

LANCE LUCKEY, Editor

My Name Is Earl (NBC) Ruined Joy�s Wedding

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A DRAMA SERIES

DAVID LATHAM, Editor

24 (FOX) 7:00 AM � 8:00 AM

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A SPECIAL (SINGLE OR MULTI- CAMERA)

MIKE POLITO, Editor JOHN ZIMMER, Editor CATHY SHIELDS, Editor ANNY MEZA, Editor

The Kennedy Center Honors (CBS)

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS FOR A SERIES

BARRIE HEMSLEY, Visual Effects Producer JAMES MADIGAN, Visual Effects Supervisor JOE PAVLO, Visual Effects Supervisor DUNCAN KINNAIRD, Lead Visual Effects Compositor DAN PETTIPHER, CGI Supervisor MICHELE SCIOLETTE, CGI Supervisor CHARLES DARBY, Lead Matte Artist CLARE HERBERT, Visual Effects Coordinator ANNA PANTON, Visual Effects Coordinator

Rome (HBO) The Stolen Eagle

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

MARC WEIGERT, Visual Effects Supervisor VOLKER ENGEL, Visual Effects Supervisor INGO PUTZE, Lead Visual Effects Compositor ROBIN GRAHAM, Visual Effects Compositing Technical Director TODD SHERIDAN PERRY, Senior CG Technical Director CONRAD MURREY, Lead CG Animator SAM KHORSHID, CG Animator PAUL GRAFF, Visual Effects Compositor BEN GROSSMAN, Visual Effects Compositor

The Triangle (SCI FI CHANNEL) Part 1

OUTSTANDING LIGHTING DIRECTION (ELECTRONIC, MULTI-CAMERA) FOR VMC PROGRAMMING

OLIN YOUNGER, Lighting Designer HARRY SANGMEISTER, Lighting Director

2005 American Music Awards (ABC)

OUTSTANDING STUNT COORDINATION

JIMMY ROMANO, Stunt Coordinator

E-Ring (NBC) Snatch and Grab

OUTSTANDING PROSTHETIC MAKEUP FOR A SERIES, MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

MATTHEW W. MUNGLE, Department Head Prosthetic Design & Application MICHELLE VITTONE-McNEIL, Prosthetic Makeup Artist JOHN E. JACKSON, Prosthetic Makeup Artist CLINTON WAYNE, Prosthetic Makeup Artist

Six Feet Under (HBO) Everyone�s Waiting

OUTSTANDING MAKEUP FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL (NON-PROSTHETIC)

DANIEL PHILLIPS, Makeup Department Head

Bleak House (Masterpiece Theatre) (PBS)

OUTSTANDING MAKEUP FOR A SERIES (NON-PROSTHETIC)

BRIAN SIPE, Makeup Department Head KEITH VANDERLAAN, Key Makeup Artist WILL HUFF, Key Makeup Artist

Black.White. (FX) Hour One

OUTSTANDING HAIRSTYLING FOR A SERIES

ALDO SIGNORETTI, Hair Designer HBO FERDINANDO MEROLLA, Key Hairstylist STEFANO CECCARELLI, Hairstylist GAETANO PANICO, Hairstylist

Rome (HBO) Stealing From Saturn

OUTSTANDING HAIRSTYLING FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

FAE HAMMOND, Hairstyling Designer SU WESTWOOD, Hairstylist

Elizabeth I (HBO) Part 2

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A MULTI-CAMERA SERIES

CHRISTIAN LA FOUNTAINE, Director of Photography CBS

How I Met Your Mother (CBS) The Limo

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES

MICHAEL SLOVIS, Director of Photography

CSI: Crime Scene Investigation (CBS) Gum Drops

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A MINISERIES OR MOVIE

KIERAN McGUIGAN, Director of Photography

Bleak House (Masterpiece Theatre) (PBS) Episode 1

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR NONFICTION PROGRAMMING SINGLE-CAMERA PRODUCTIONS

JON ALPERT, Director of Photography MATTHEW O�NEILL, Director of Photography

Baghdad ER (HBO)

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR NONFICTION PROGRAMMING MULTI-CAMERA PRODUCTIONS

PER A. C. LARSSON, Director of Photography SYLVESTER CAMPE, Camera TOM CUNNINGHAM, Camera CHIP GOEBERT, Camera URI SHARON, Camera SCOTT SHELLEY, Camera

The Amazing Race (CBS) Here Comes The Bedouin!

OUTSTANDING DIRECTING FOR NONFICTION PROGRAMMING

JON ALPERT, Director MATTHEW O�NEILL, Director

Baghdad ER (HBO)

OUTSTANDING WRITING FOR NONFICTION PROGRAMMING

PETER JONES, Writer

Stardust: The Bette Davis Story (TCM)

OUTSTANDING NONFICTION SPECIAL (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

ROME: ENGINEERING AN EMPIRE (THE HISTORY CHANNEL)

Dolores Gavin, Executive Producer Vincent Kralyevich, Executive Producer Bill Hunt, Executive Producer Kristine Sabat, Executive Producer Christopher Cassel, Producer

OUTSTANDING NONFICTION SERIES (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

10 DAYS THAT UNEXPECTEDLY CHANGED AMERICA (THE HISTORY CHANNEL)

Susan Werbe, Executive Producer Joe Berlinger, Co-Executive Producer Sidney Beaumont, Supervising Producer Greg Schultz, Supervising Producer

EXCEPTIONAL MERIT IN NONFICTION FILMMAKING (Juried award: Possibility of one, more than one or no award.)

BAGHDAD ER (HBO)

Jon Alpert, Producer Matthew O�Neill, Producer Joseph Feury, Producer Sheila Nevins, Executive Producer

TWO DAYS IN OCTOBER (AMERICAN EXPERIENCE) (PBS)

Robert Kenner, Producer Mark Samels, Executive Producer Nick Fraser, Executive Producer Sharon Grimberg, Series Producer

OUTSTANDING ANIMATED PROGRAM (FOR PROGRAMMING ONE HOUR OR MORE) (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

BEFORE THE DINOSAURS (DISCOVERY CHANNEL)

Adam Kemp, Executive Producer Tim Haines, Executive Producer Gaynelle Evans, Executive Producer Fiona Walkinshaw, Executive Producer of Computer Animation William Sargent, Executive Producer of Computer Animation Chloe Leland, Producer/Director Greg Smith, Producer Michael Olmert, Writer Mike Milne, Director of Computer Animation

OUTSTANDING ANIMATED PROGRAM (FOR PROGRAMMING LESS THAN ONE HOUR)

THE SIMPSONS (FOX) The Seemingly Neverending Story

James L. Brooks, Executive Producer Matt Groening, Executive Producer Al Jean, Executive Producer Matt Selman, Executive Producer Carolyn Omine, Executive Producer Tim Long, Executive Producer John Frink, Co-Executive Producer Don Payne, Co-Executive Producer Dana Gould, Co-Executive Producer Kevin Curran, Co-Executive Producer J. Stewart Burns, Co-Executive Producer Michael Price, Co-Executive Producer Bill Odenkirk, Co-Executive Producer/Writer Joel H. Cohen, Co-Executive Producer/Writer Laurie Biernacki, Animation Producer Rick Polizzi, Animation Producer Ian Maxtone-Graham, Writer David Silverman, Supervising Director Raymond Persi, Director Shannon O�Connor, Assistant Director Richard Gasparian, Animation Timer

OUTSTANDING VOICE-OVER PERFORMANCE (Juried award: Possibility of one, more than one or no award.) This is a juried award determined by a panel of judges from the Animation and Performer peer groups. Recommendation(s) from the jury are brought to the Board of Governors for ratification. This award was previously announced.

KELSEY GRAMMER as Sideshow Bob

The Simpsons (FOX) The Italian Bob

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION (Juried award: Possibility of one, more than one or no award.) This is a juried award determined by a panel of judges from the Animation peer group. Recommendation(s) from the jury are brought to the Board of Governors for ratification. This award was previously announced.

JAREK SZYSZKO, Animator

Classical Baby 2 (HBO) The Hippo Dance

SARAH E. MEYER, Animator

Robot Chicken (CARTOON NETWORK) Easter Basket

FREDERICK GARDNER, Background Key Designer

The Life and Times of Juniper Lee (CARTOON NETWORK) Adventures in Babysitting

BRYAN ARNETT, Character Designer

Escape From Cluster Prime (NICKELODEON)

SHANNON TINDLE, Character Designer

Foster�s Home For Imaginary Friends (CARTOON NETWORK) Go Goo Go

MIKE DIEDERICH, Storyboard Artist

The Grim Adventures of Billy & Mandy (CARTOON NETWORK)

OUTSTANDING COMMERCIAL

STICK - FEDEX

Partizan, Production Company BBDO New York, Ad Agency

REQUIRED READING � HALLMARK

The Institute for the Development of Enhanced Perceptual Awareness, Production Company Leo Burnett Chicago, Ad Agency

OUTSTANDING SPECIAL CLASS PROGRAM (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

DANCE IN AMERICA: SWAN LAKE WITH AMERICAN BALLET THEATRE (GREAT PERFORMANCES) (PBS)

Judy Kinberg, Producer

OUTSTANDING REALITY PROGRAM

EXTREME MAKEOVER: HOME EDITION (ABC)

Tom Forman, Executive Producer Denise Cramsey, Co-Executive Producer Mike Maloy, Co-Executive Producer Conrad Ricketts, Senior Producer Andrew Lipson, Producer Charisse Simonian, Producer Courtney MacGregor, Producer Matt Fisher, Producer Ty Pennington, Host

OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

PATRICIA CLARKSON as Aunt Sarah

Six Feet Under (HBO)

PROGRAMS WITH MULTIPLE AWARDS

Elizabeth I 5
Baghdad ER 4
Rome 4
78th Annual Academy Awards 3
24 2
Bleakhouse (Masterpiece Theatre) 2
Boston Legal 2
Dancing With The Stars 2
High School Musical 2
How I Met Your Mother 2
Into The West 2
MADtv 2
My Name Is Earl 2
Rome: Engineering An Empire 2
Six Feet Under 2
The Amazing Race 2
The Simpsons 2
The XX Olympics Winter Games � Opening Ceremony 2





  [august 2006]  
S
M
T
W
T
F
S
  


· 24 (FOX)
· AMAZING RACE, THE (CBS)
· BLACK WHITE (FX)
· BOSTON LEGAL (ABC)
· CSI: CRIME SCENE INVESTIGATION (CBS)
· DANCING WITH THE STARS (ABC)
· ELIZABETH I (HBO)
· E-RING (NBC)
· EXTREME MAKEOVER: HOME EDITION (ABC)
· FLIGHT 93 (A AND E)
· GREY'S ANATOMY (ABC)
· HOW I MET YOUR MOTHER (CBS)
· INTO THE WEST (TNT)
· MALCOLM IN THE MIDDLE (FOX)
· MASTERS OF HORROR (SHOWTIME)
· MY NAME IS EARL (NBC)
· ROME (HBO)
· SIMPSONS, THE (FOX)
· SIX FEET UNDER (HBO)
· SMALLVILLE (CW)
· TRIANGLE, THE (SYFY)
· TWO AND A HALF MEN (CBS)
· WEST WING, THE (NBC)
· WILL & GRACE (NBC)











[10/01/14 - 08:27 AM]
Tuesday's Broadcast Ratings: "The Voice" Continues Win Streak for NBC
The Peacock's reality franchise once again replicates its week ago numbers among adults 18-49.

[09/30/14 - 02:53 PM]
"Monday Night Football" Helps ESPN Win the Night among All Networks
ESPN spins the numbers for Monday, September 29.

[09/30/14 - 02:18 PM]
"Parenthood" Delivered the Show's Highest 18-49 Rating in Live+3 Since October 3, 2013
NBC further spins the numbers for Thursday, September 25.

[09/30/14 - 02:04 PM]
Discovery Channel Moves Up the Cable Ranker and Into the Top Five for Adults and Men During 3Q14
Discovery spins the numbers for the quarter to date.

[09/30/14 - 01:22 PM]
Animal Planet Explores the Striking Similarities of People and Primates in the Natural History Special "The Real Apes of the Planet"
The new two-hour documentary premieres Tuesday, October 21 at 8:00/7:00c on the cable channel.

[09/30/14 - 01:02 PM]
Lifetime Announces Holiday Movie Slate for 2014
"An En Vogue Christmas," "Seasons of Love," "Wally Lamb's Wishin' and Hopin'" and "The Santa Con" will join the previously announced "Grumpy Cat's Worst Christmas Ever."

[09/30/14 - 01:01 PM]
Nickelodeon Is Top-Rated Total Day Network for 3Q and September 2014
Nickelodeon spins the numbers for the month and the quarter to date.

[09/30/14 - 12:59 PM]
Premiere of "Gotham" Leads FOX to Rank No. 2 for the Week Among Adults 18-34 and Fourth Among Adults 18-49
FOX spins the numbers for the week of September 22-28.

[09/30/14 - 12:55 PM]
FX Networks Stays in Relationships with "Married" and "You're the Worst"
"Married" is continuing on FX and "You're The Worst" is moving to its new home on FXX.

[09/30/14 - 12:20 PM]
TNT Extends Its Summer Victory by Ranking as Basic Cable's #1 Network in Primetime for Q3 2014 Among Total Viewers
Turner spins the numbers for the third quarter to date.

[09/30/14 - 12:14 PM]
Disney/ABC Television Group Announces the 13th Annual 2014 Talent Showcase, Presented by ABC Casting, Tuesday, October 7, in New York
The 14 featured actors were selected from nearly 7,000 candidates who submitted their resumes, and approximately 500 who auditioned for ABC casting executives in New York.

[09/30/14 - 12:13 PM]
Disney Channel Sweeps Total Day During 3Q 2014 in Total Viewers and Across All Major Youth Demos
Disney Channel spins the numbers for the quarter to date.

[09/30/14 - 12:09 PM]
Frances Berwick Named President of Newly Formed Lifestyle Network Group within NBCUniversal Cable Entertainment
Also, Adam Stotsky has been appointed General Manager of E! Entertainment, responsible for day-to-day operations of the network, in addition to his current role as President, Esquire Network.

[09/30/14 - 12:08 PM]
"The Great Halloween Fright Fight," A One-Hour Special to Haunt Households Before Halloween, Premieres October 28 on ABC
The new special will feature a number of families competing for the greatest haunted Halloween displays and a $50,000 prize.

[09/30/14 - 11:53 AM]
Comedy Central(R) Secures All-Star Cast for New Scripted Series "Another Period"
Lauren Ash, Michael Ian Black, Paget Brewster, Beth Dover, Brett Gelman, Brian Huskey, David Koechner, Jason Ritter, David Wain and Armen Weitzman will join series stars and creators Natasha Leggero and Riki Lindhome.